Çarşamba 10:00 - 13:00

İnsan Radyo’da Herkese Günaydın

Hepimiz sabahın köründe yataktan kalkmaktan nefret ediyoruz. İşte ya da okulda olmak zorunda olan insanların mahkum olduğu cezadır erken kalkmak ve akşam olsa da yatsak dedirttiği bir durumdur. Her sabah güzel başlangıçların olacağına inanın ve güne güzel başlayın.Her yeni gün yeni fırsatlar ve yeni deneyimler demek.Belki o gün yapmak zorunda olduğunuz bir işten dolayı mutsuz uyanıyor olabilirsiniz ya da bir konu hakkında endişe duyuyor olabilirsiniz ve çözümü için de elinizden gelen bir şey olmayabilir. Bunlarla başa çıkma düşüncesi bile size yorgunluk hissi verebilir, uyuma ihtiyacı duyabilirsiniz.

Sabah ilk uyandığımız zaman aklımızın dalgın olmasına “olumsuzluk ön yargısı” deniyor. Bunun nörolojik bir açıklaması var ve bu duruma olumsuz şeyleri hatırlamak neden oluyor. Mesela yapılmamış görevler ya da patronun söylediklerine odaklanmak bu duruma birer örnek. İyi bir ruh hali içinde uyanmak için bazı ipuçları vereceğiz.Uykunuzu alamadığınızda gün boyu uykusuz, sinirli  olursunuz ve işinizde verimli olamazsınız. İyi bir uykunun süresi gençlerde 7 ile 9 saat arasındadır. Bu yolları denemeden önce uyku programınızı değiştirmeyi deneyin. Bu uyku programı için kafein ve teknoloji sınırlaması da yapmanız gerekiyor. Fakat ne yaparsanız yapın başaramıyorsanız doktorunuza başvurun.Sabah odanıza güneş ışığının girmesine izin verirseniz bu sizin daha az uykulu olmanızı ve güne daha enerjik başlamanızı sağlar. Güneş ışığı aynı zamanda vücudunuzun serotonin seviyesini de yükseltir. Sıcak demiyorum soğuk duş alın. Neden? Çünkü soğuk duş almak şok etkisi yaratır ve kısa sürede uykunuzu açmanıza yardımcı olur. Negatif düşüncelerin sizi etkilemesine izin vermeyin. Olmasını istediğiniz pozitif bir zihniyet yaratın ve bir kağıda yazıp banyonuzun aynasına asın,ve güzel kokular  Koku doğrudan beynin duygusal merkezlerine bağlı olan tek mantıktır o yüzden bazı kokular mutluluk ve huzur getirir.

En önemlisi ise Sabah uyandığınız zaman müzik açın ve gününüzün güzel başlamasına izin verin. Müzik stresin önüne geçer ve odanızı güzel enerjiyle doldurur.
Şimdi vakit yeniden başlamak gibidir hayata..Neresinden başlarsan orasından kâr .

BİZDEN HABERLER

TÜMÜ